Millosh Sarcev.

Milos Sartsev me të drejtë mund të quhet një rekordmbajtës i vërtetë, por jo nga numri i çmimeve që fitoi, por nga numri i konkurseve Pro në të cilat ai kishte një shans për të marrë pjesë. Po, në jetën e tij ai nuk mund të fitonte tituj të mëdhenj, por përkundër kësaj, atleti ende mbetet modeli i trupit ideal për shumë aparate të trupit. Cila ishte rruga e ngjitjes së këtij atleti në lartësitë e ndërtimit të trupit?

Milos Sarcev lindi më 17 janar 1964 në Jugosllavi. Ai filloi të ngrinte pesha mjaft herët, por në fillim ishte një lloj hobi. Vetëm pas një kohe, Milos me të vërtetë "sëmuret" me ndërtimin e trupit. Ai fillon t’i kushtojë gjithë kohën e tij stërvitjes, aq sa shumë bodybuilders të shquar mund t’i kishin zili këmbënguljen e tij. Pa u shqetësuar shumë për shëndetin e tij, Milos kalon pragun e palestrës pothuajse çdo ditë. Gjëja më e mahnitshme për këtë është se me një sforcim kaq të rëndë fizik, me të cilin u ngarkua atleti, ai kurrë nuk mori një dëmtim serioz deri në vitin 1999.

Gjatë kësaj kohe, Sartsev arriti të merrte pjesë në një larmi të madhe të turneve. Ai ka 68 gara profesionale në llogarinë e tij. Vërtetë, ai nuk arriti të arrinte rezultate super të jashtëzakonshme në to. Për informacionin tuaj: në turneun San Francisco Pro 1991 ai zë vendin e 3-të, në Niagara Falls Pro 1991 - vendi i 4-të, në Ironman Pro 1992 - vendi i 6-të, në Chicago Pro 1992 - vendi i 5-të. Nëse shikoni të gjithë listën e garave në të cilat ai mori pjesë, atëherë nuk do të gjeni vendet e para në të, me përjashtim të turneut Toronto / Montreal Pro 1997, ku ai u bë kampion i padiskutueshëm.

Si çdo sportist tjetër profesionist, Milos aspironte të fitonte titullin prestigjioz Z. Olympia, por suksesi i tij këtu ishte gjithashtu i ndryshueshëm.

Pas 10 vitesh stërvitje të vështirë, Sarcev bën një pushim. Ai më në fund e kupton faktin se trupi i tij është shumë i lodhur me punën e tij të vazhdueshme. Për gjashtë muaj, Milos nuk shkon fare në makineri për ushtrime. Dhe vetëm gjatë kësaj periudhe "pushimesh", atleti do të kuptojë se stërvitja duhet të trajtohet disi ndryshe nga sa bëri më parë - pas "pompimit të muskujve" është e nevojshme të bëni një pushim për një ose dy ditë, në përgjithësi, si trupi kërkon, por në të njëjtën kohë është gjithmonë e nevojshme mos harroni se pushimi i zgjatur çon në humbjen e tonit të muskujve.

Pas gjashtë muajsh "duke mos bërë asgjë" në 2002, Milos u kthye në ritmin e tij të zakonshëm të jetës, por ai u bashkua me procesin e stërvitjes shumë papritur, gjë që çoi në një dëmtim - atleti dëmtoi quadricepsin e tij, duke u përgatitur për të marrë pjesë në "Natën e Kampionëve" ”Turneu. Mjekët vendosën një diagnozë zhgënjyese, ata e paralajmëruan atë që tani një kallam do të ishte shoqëruesi i tij besnik. Por të gjitha këto "histori horror" mjekësore nuk u bënë të vërteta. Dhe një vit më vonë, atleti shkon në skenë dhe merr pjesë në "Nata e Kampionëve", në të cilën ai zuri vendin e 9-të. Pas këtij incidenti, Sartsev përfundoi: pasi të dilni nga një pushim i zgjatur, trajnimi duhet të trajtohet me shumë kujdes, duke rritur gradualisht ngarkesën.

Edhe atëherë, kur Milos po luftonte për tituj sportivë, ai filloi trajnerin dhe arriti sukses në të. Për shembull, një nga nxënësit e tij më të famshëm është kampionia Miss Fitness Olympia Monica Brant.

Përveç ndërtimit të trupit, Sartsev vepron në filma.